Estimate how much it costs to cook your favorite dishes based on current supermarket prices. Perfect for meal planning and budgeting.
vs ~$5.00 at hawker centres
vs ~$4.50 at hawker centres
vs ~$3.50 at hawker centres
vs ~$4.00 at hawker centres
vs ~$6.00 at hawker centres
Add your own ingredients to calculate dish cost
| Category | Unit | Avg Price | |
|---|---|---|---|
|
Rice
|
per kg | $4.06 | View all → |
|
Cooking Oils
|
per litre | $10.70 | View all → |
|
Eggs
|
per egg | $0.57 | View all → |
|
Meat
|
per kg | $20.62 | View all → |
|
Fish & Seafood
|
per kg | $23.74 | View all → |
|
Vegetables
|
per kg | $9.70 | View all → |
|
Fruits
|
per kg | $8.79 | View all → |
|
Sugar
|
per kg | $7.17 | View all → |
|
Detergents
|
per litre | $3.48 | View all → |
|
Paper & Tissue
|
per 100 sheets | $0.01 | View all → |